Sağlık

“3.Ulusal Intern Medicine Kongresi” Ege Tıp’ta Gerçekleştirildi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi “III. Ulusal İntörn Tıp Kongresi” düzenlendi. Kongre, “Vaka Örnekleriyle Tanı ve Tedavi Yaklaşımı” temasıyla Tıp Fakültesi Muhittin Erel Amfisinde gerçekleştirildi. AB Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemil Gürgün, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Ruchan Sertoz, Prof. Dr. Sibel Göksel, akademisyenler ve tıp fakültesi öğrencileri katıldı.

Kongre açılışında konuşan Prof. Dr. Cemil Gürgün, “Kongremiz; 6. sınıf öğrencilerimizin öğretmenleri gözetiminde hazırladıkları gerçek vakaları sundukları ve bu vakaların tanı ve tedavilerinin tartışıldığı bir öğrenci kongresidir. Kongre oturumlarında mezuniyet amaçlarına uygun olarak belirlenen bahisler vaka bazlı bir yaklaşım ile teşhis ve tedavi uygulamaları ile tartışılacaktır. Amacımız, fakültemizden mezun olmak üzere olan intörnlerimizin özellikle birinci basamakta ve toplumda karşılaştıkları temel sağlık sorunları konusunda bilgi ve becerilerini güncellemek ve fakültemizden uzun süreli ayrılışlarında son mesajlarımızı vermektir. doktor olmak için dönemlik yolculuk.”

“Öğrencilerimiz bu kongre sayesinde ek kazanımlar elde ediyor”

Tıp eğitiminin önemine değinen Prof. Dr. Gürgün, “Ülkemizde tıp eğitiminin son yılına ‘staj’ deniliyor. Bu dönemdeki eğitimler, Mezuniyet Öncesi Tıp Eğitimi Ulusal Standartlarında belirtildiği gibi öğrencilerin tıp hayatlarında kullanacakları bilgi, tutum ve becerileri pekiştirecek biçimde uygulanmalıdır. Tıp eğitiminin ‘gözlem, uygulama ve öğretme’ olmak üzere üç değerli unsuru vardır. Öğrenciler eğitimlerinin ilk beş yılında teorik ve uygulamalı derslerin yanı sıra yatak başı eğitimi sonrasında öğretim üyeleri ve asistanların gözetiminde ilk kez hasta ortamlarında tekli muayenehaneye giderler. 5 yıl boyunca edindikleri bilgi ve birikimlerini pekiştirdikleri en değerli yıllarıdır. Ayrıca öğrencilerimiz bu kongre sayesinde ek kazanımlar elde etmektedirler. Kongrede sunulacak olguları hazırlarken danışman öğretim üyeleri ile yakın mesleki iletişim halinde kalarak sunum becerilerini ve konu hakkındaki bilgilerini pekiştirme fırsatı yakalayabilirler.

prof. Gürgün, “Sosyal medyadaki tanıtımı da dahil olmak üzere kongremizin bilimsel programı, fakültemiz stajyerlerinin emek ve emeği ile oluşturulmuştur. Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’a, kongre düzenleme kuruluna, bilim kurulu üyelerine, kongrede emeği geçen stajyerlerimize, üniversitemizin uzaktan eğitim merkezi UZEM’e ve Türkiye’nin her yerinden genç meslektaşlarımıza teşekkür ederiz. kongremize katılan ülke genelinde. Fakültelerinden yakında mezun olacak tüm stajyerlerimize meslek hayatlarında başarılar, keyifli ve verimli bir kongre diliyorum.”

Kongre kapsamında yapılan sunumlar aynı anda hem yüz yüze hem de canlı yayınlandı. Toplam 750 kişinin katıldığı kongrede 45 farklı tıp fakültesinden öğrenci ve pratisyen hekim sunum yaptı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

pirazizhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu