Haber

Stoltenberg: Hiçbir NATO müttefiki Türkiye kadar terör saldırısına uğramadı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç’in başkenti Stockholm’de İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile bir araya geldi.

“Hiçbir NATO müttefiki Türkiye kadar terör saldırısına maruz kalmamıştır”

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Stotlenberg, görüşmede İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini aldıklarını belirterek, “Bugün İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılımının tamamlanmasını tartıştık. Bu bizim önceliğimiz ve ilerleme kaydediyoruz.”söz konusu.

Stoltenberg, Türkiye’nin meşru güvenlik kaygıları olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Hiçbir NATO müttefiki bu kadar çok terör saldırısına maruz kalmadı”söz konusu.

İsveç, Türkiye’ye silah ihracatına kısıtlama getirmedi

İsveç’in yeni terör yasasını memnuniyetle karşıladığını ve terör örgütü PKK da dahil olmak üzere terörle mücadelede Türkiye ile işbirliğini güçlendirdiğini belirten Stoltenberg, şunları kaydetti:

“İsveç’in Türkiye’ye silah ihracatına herhangi bir kısıtlama getirmemesini de memnuniyetle karşılıyorum. İsveç, Üçlü Mutabakat Zaptı kapsamındaki taahhütlerini yerine getirdi ve onay sürecini tamamlama zamanı geldi.”

“Sürecin bir an önce tamamlanmasını bekliyorum”

Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesine ilişkin şunları söyledi: Daimi Ortak Mekanizma toplantılarını yeniden başlatmayı kabul etmesinden memnunum. Perşembe günü Türkiye, Finlandiya ve İsveç’i NATO Karargahındaki yeni bir toplantıya davet ettim”söz konusu.

Macaristan parlamentosunun İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini görüşmeye başlamasından da memnun olduğunu belirten Stoltenberg, şöyle konuştu: “Sürecin bir an önce tamamlanmasını bekliyorum. İsveç ve Finlandiya’nın üyeliği ittifakımızı daha da güçlendirecektir.”söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu