Haber

Bakan Nebati, KYK ödemelerindeki sorunu kabul etti, yeni düzenleme yolda

ANKARA –Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milyonlarca öğrencinin Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) borçlarındaki faizlerinin silindiğini açıklamasının ardından yasa Ekim ayı sonunda TBMM’den geçti.

Aylardır borçlarının yenilenmesini bekleyenler, faiz artışının silindiğini, ancak gecikme zammının borç olarak üzerlerine durduğunu gördü.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, binlerce öğrencinin mağdur olduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanı ‘Sadece anapara ödenecek’ dedi ama gençlerimiz vergi dairelerine gidince konuyu Meclis’te gündeme getirdi. , gecikme faizinin gecikme zammı ile değiştirildiğini görürler.”

‘BAKAN NEBATI TORBA, SORUNUN YASAYLA ÇÖZÜLECEĞİNİ SÖYLEDİ’

HDP’li Garo Paylan, konuyu gündeme getirdikten sonra Gazete Wall’a yaptığı açıklamada, mağdur olan çok sayıda öğrencinin olduğunu söyledi. İktidar kanadının nasıl bir adım atması gerektiğini sorduğumuzda, konuyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile görüştüklerini belirten HDP’li Paylan, şunları söyledi:
“KYK ödemelerindeki gecikme faizi yerini gecikme zammına bıraktı ve birçok genç mağdur oldu. Başkanın ‘Sadece anapara ödenecek’ diye çok net bir açıklaması var. Ancak TBMM’den geçen yasa bu ifadeyi görmezden geldi. Gecikme artışı kanunun alt metinlerinde de devam etmiş ve önemli mağduriyetler yaşanmıştır. Faizin çok küçük bir kısmı silindi. Ben konuyu gündeme getirdikten sonra Bakanlık yetkilileri ve Bakan Nebati ile yaptığım görüşmede ‘yeni yıl başında çıkacak torba kanunla bu mesele çözülecek’ dediler.

‘KİRALIK GECİKMELİ GENÇLERİMİZE YENİ YILDA ÇANTA YASASINI BEKLEMELERİNİ TAVSİYE EDERİM’

HDP’li Paylan, düzenlemenin yürürlüğe girdiği andan itibaren ödeme yapanların olduğunu, bu fiyatların iadesi için düzenleme yapılması gerektiğini belirterek, “Gecikme ücreti ödeyenlerin mağdur olmaması için mücadele edeceğiz. mağduriyetler giderilmeli ve yasal düzenleme yapılmalıdır. 1,5 milyona yakın gencin borçlarını kapatmaya devam ediyorlar. En azından gecikme zammı olan gençlerimize yeni yılın torba faturasını beklemelerini öneriyorum. En azından faiz yükünden kurtulurlar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu